SERVISNE USLUGE
Dehidracija, filtriranje ulja i ispiranje hidrauličnih sistema
Hidraulični sistemi predstavljaju ključni deo mnogih industrijskih postrojenja i mašina, a njihova pouzdanost i dugovečnost u velikoj meri zavise od kvaliteta hidrauličnog ulja koje koriste. Pravilno održavanje ulja nije samo preporuka, već nužan proces za sprečavanje zastoja i havarija, koji doprinosi očuvanju optimalne funkcionalnosti hidrauličnih komponenti.
Prema informacijama velikih svetskih proizvođača hidrauličnih komponenata i filtera (Rexroth, Parker, EATON, Hydac, MP Filtri, i drugi), uzrok svih poremećaja u radu hidrauličnog sistema ili skraćenog veka korišćenja pumpi su, u 70 do 80% slučajeva, neodgovarajuće karakteristike hidrauličnog ulja, a unutar tog procenta dominira uticaj kontaminanata u ulju (čvrste čestice, voda i vazduh).
Iskustva potvrđuju da je za rad hidrauličnog sistema bez poremećaja i zastoja, najvažnije da u ulju nema čvrstih čestica i vode, iznad dozvoljenih, tolerantnih veličina. Da bi se to postiglo, hidraulična, i ulja za podmazivanje, moraju se povremeno ispitivati, i ukoliko je to potrebno, postupcima dehidracije i filtriranja dovesti u upotrebljivo stanje.
Treba naglasiti da se održavanjem hidrauličnih ulja, odgovarajućeg nivoa čistoće, obezbeđuje rad postrojenja i mašina bez zastoja, ali i da se produžava radni vek i hidrauličnih komponenata i samog hidrauličnog ulja.
U procesima održavanja čistoće ulje u potrebnim granicama, MHS primenjuje sledeće postupke:
- pretakanje i filtriranje novog uljaiz bačvi ili rezervoara u rezervoar hidrauličnog ili rezervoar sistema za podmazivanje;
- filtriranje uljau toku eksploatacije do potrebne klase čistoće;
- izdvajanje vode i čvrstih česticaiz ulja postupkom vakuum dehidracije i filtriranja.
Tokom sva tri procesa, meri se broj čvrstih čestica i/ili sadržaj vode, tako da se proces njihovog izdvajanja odvija sve dok se ne dovedu u stanje dozvoljenih veličina.
Dehidracija hidrauličnih i ulja za podmazivanje
Voda u ulju
Voda u ulju može biti u tri stanja:
- rastvorenom – do granice rastvaranja ulje ne menja ni boju, ni karakteristike,
- nerastvorenom– ulje je emulgovalo i mlečno žute je boje,
- hemijski vezanom– formirane su čvrste emulzije.
Hidraulična ulja rastvaraju vodu do 0,03% (300 ppm/L).
Voda se izdvaja iz ulja vakuum uređajem koji se naziva dehidrator. U sklopu tog uređaja nalazi se i filter za izdvajanje čvrstih čestica.
ZAŠTO JE VAŽNO IZDVAJANJE VODE IZ ULJA?
Voda u ulju:
- stupa u hemijsku reakciju sa uljem, stvara čvrste emulzije i skraćuje mu vek korišćenja,
- smanjuje nosivost ležajeva i skraćuje mu radni vek,
- smanjuje sposobnost ulja da razdvoji visoko opterećene površine,
- stvara pastozne mase, koje se lepe po površinama klipova hidrauličnih komponenata,
- utiče na skraćenje veka korišćenja pumpi, posebno klipno-
KAKO IZDVOJITI VODU IZ ULJNE MASE U HIDRAULIČNOM SISTEMU?
Voda se iz ulja delimično izdvaja taloženjem i apsorpcionim filterima, ali do potrebnog nivoa, samo vakuum uređajem – dehidratorom.
Korisnici hidrauličnih sistema ponekad očekuju da će zamenom kompletnog uljnog punjenja, rešiti problem vode u ulju. Najčešće, a posebno kada je u ulje ušla veća količina vode, (npr. preko pukotine u sistemu za hlađenje), očekivani rezultat izostaje. Voda u zaostaloj količini ulja u hidrauličnim komponentama i cevovodu kontaminira novo uljno punjenje.
Na osnovu dugogodišnjeg iskustva i stručnosti u ovoj oblasti, MHS preporučuje i savetuje da se:
VODA IZ ULJA IZDVAJA DEHIDRATOROM.
MHS izdvaja vodu iz ulja vakuum dehidratorom tip OPS 010, proizvodnje ARGO HYTOS.
Karakteristike dehidratora OPS 10:
- nominalni kapacitet 10 l/min;
- minimalna viskoznost ulja 10 mm2s-1;
- maksimalna viskoznost ulja 700 mm2s-1;
- finoća filtriranja: 5 µm;
- snaga dehidratora: 7,4 kW.
Proces vakuum dehidracije
Proces vakuum dehidracije i filtriranja ulja odvija se u okviru sledećih radnih funkcija:
- usisavanje ulja iz rezervoara hidrauličnog ili sistema za podmazivanje,
- rasprskavanje ulja u vakuum komori,
- izdvajanje sitnih kapi vode vakumom,
- filtriranje ulja,
- potiskivanje ulja u rezervoar hidrauličnog ili sistema za podmazivanje,
- odvođenje izdvojene vode u posebnu posudu.
Izdvajanje vode iz ulja vrši se do maksimalnog učešća rastvorene vode 20 do 50% od ukupne sposobnosti ulja da je rastvara.
U sklopu dehidratora ugrađen je senzor za merenje relativne vlažnosti (mera rastvorene vode), a po potrebi, MHS može da organizuje i ispitivanje apsolutnog sadržaja vode u ulju metodom Karl Fischer.
Nakon obavljenog procesa dehidracije i filtriranja, MHS ispituje klasu čistoće ulja po ISO, NAS ili drugom traženom standardu. Ispitivanje se vrši uređajem proizvodnje PARKER.
Filtriranje hidrauličnih ulja
Zašto je važno da ulje bude potrebnog nivoa čistoće?
Opše je poznata činjenica da su čvrste čestice u ulju osnovni uzrok poremećaja u radu hidrauličnih komponenata i skraćenog veka korišćenja, posebno pumpi. Upravo zbog toga, proizvođači hidrauličnih komponenata definišu potreban nivo čistoće hidrauličnog ulja. Nivo čistoće ulja se definiše raznim standardima: ISO; NAS, SAE, MILL, i drugim. Svakim standardom se, po različitim kriterijumima, ali na sličan način, definiše veličina i broj čvrstih čestica koje se nalaze u uzorku ulja zapremine 1 ili 100 ml.
Proizvođači komponenata i sistema, ali i korisnici hidrauličnih ili sistema za podmazivanje, sami definišu potrebnu klasu čistoće ulja, po nekom od navedenih standarda.
Tako se, na primer, informativno najčešće zahteva, za:
- klipno-aksijalne pumpe- klasa čistoće ISO 19/17/14 ili najviše ISO 20/18/15;
- upravljačko-regulacione komponente- klasa čistoće ISO 20/18/15;
- proporcionalnu hidrauliku- klasa čistoće ISO 18/16/13,
- klizne ležajeve turbinskih postrojenja- klasa čistoće ISO 17/15/12.
Poznat je i sistem označavanja po ISO ili npr. NAS standardu, ali je teško shvatljiva kvantifikacija zapreminskog učešća čvrstih čestica u uzorku ulja, pa stoga korisnici hidrauličnih sistema ponekad nemaju predstavu o značaju povećanja broja čvrstih čestica sa, na primer, potrebne klase čistoće ISO 19/17/14, za samo dve klase, na ISO 21/19/16. Iako je klasa čistoće promenjena za samo dva broja, broj čvrstih čestica u ulju povećan je 4 puta. A ako se ulje ne filtrira, pa se u nekom periodu klasa čistoće poveća na ISO 22/20/17, broj čvrstih čestica postaje 8 puta veći od dozvoljenog.
Sa ciljem da se, za navedeni primer, ilustruje broj čvrstih čestica, stručni tim MHS-a razvio je model za grafički prikaz ukupne i površine čvrstih čestica veličine 4, 6 i 14 µm, različitih klasa čistoće u uzorku hidrauličnog ulja zapremine 1 ml. Na slici je, površinama pravougaonika, prikazana površina čvrstih čestica veličine 4, 6 i 14 µm, za četiri, najčešće zahtevane klase čistoće ulja.

Postavlja se pitanje kako to čvrste čestice negativno utiču na funkciju i vek trajanja hidrauličnih komponenata?
Negativan uticaj čvrstih čestica na poremećaj funkcije hidraulične komponente (sistema) i/ili skraćenje veka korišćenja, najčešće je kompleksan, i zavisi od većeg boja elemenata, kao na primer: strukture broja čestica, tvrdoće i oblika čvrstih čestica, radnog pritiska u hidrauličnom sistemu, tipa i konstrukcije komponeneta, i drugih. Složenost pojma „ocena stepena negativnog uticaja čvrstih čestica“ uvek proizilazi od nekoliko elementarnih faktora, od kojih su najvažniji:
- smanjenje ili potpuno zaustavljanje protoka kroz prigušnice;
- usporeno ili potpuno zaustavljanje kretanja klipa hidraulične komponente;
- abrazivno habanje opterećenih površina u kontaktu;
- ubrzano erozivno habanje, posebno oštrih ivica komponenata;
- poremećaji u funkciji sistema zaptivanja: metal – metal;
- razaranje elastomernih zaptivača;
- utiskivanje čvrstih čestica velike tvrdoće i oštrih ivica u opterećene površine manje tvrdoće;
- ubrzavanjeprocesa starenja
Zbog tako velikog broja negativnih uticaja, MHS preporučuje sledeće:
Povratni filteri u hidrauličnim sistemima i potisni filteri kod sistema za podmazivanje često nisu dovoljni da obezbede potrebnu čistoću ulja, naročito kada su ugrađene klipno-aksijalne pumpe, proporcionalni i servoventili, ili klizni ležajevi većeg prečnika. U tim slučajevima, uljna punjenja tog tipa moraju se povremeno filtrirati eksternim filterom sa višim stepenom finoće filtriranja. Ako ovo filtriranje ne možete obaviti samostalno, kontaktirajte stručni tim MHS. Mi ćemo izmeriti klasu čistoće ulja, definisati potreban nivo čistoće i izvršiti filtriranje.
USLUGE MHS-a U DELU SERVISA – ODRŽAVANJE POTREBNE ČISTOĆE ULJA
Već petnaestak godina MHS uspešno razvija tehnologiju filtriranja ulja, a od nedavno i dehidraciju ulja. Shvatajući značaj i složenost procesa održavanja ulja na nivou potrebnog stepena čistoće i vodeći računa o ekonomičnosti realizacije tog zadatka, MHS već godinama razvija tehniku filtriranja. Glavni segmenti MHS pristupa tehnologiji održavanja čistoće, hidrauličnih i ulja za podmazivanje, su ukratko, sledeći:
- TEHNOLOGIJA OCENE POTREBNE ČISTOĆE ULJA PO ISO, NAS ILI DRUGOM STANDARDU.
Potrebna klasa čistoće ulja definiše se u odnosu na tip i konstrukciju kritičnih komponenata, i režim rada hidrauličnog sistema. Viši stepen kontaminacije ulja stvara niz problema u radu hidrauličnog sistema, a viši stepen čistoće ulja, zbog filtriranja koje nije neophodno, povećava troškove održavanja uljnog punjenja.
Stručni tim MHS-a raspolaže potrebnim znanjima i iskustvom, i sposoban je da, imajući u vidu sve uticajne faktore i u skladu sa njima, jasno definiše preporuku o potrebnoj čistoći ulja.
Uzorkovanje ulja
Ova aktivnost se najvećem broju stručnjaka koji održavaju hidraulične sisteme, čini veoma jednostavnom. I, zaista, ona to i jeste pod uslovom da se uzorak uzme sa odgovarajućeg mesta, da bude zaštićen od spoljašnje kontaminacije i, ako je posuda za uzorkovanje čista.
Stručni tim MHS-a brižljivo vodi računa o navedenim elementima i stavlja poseban akcenat na to da se ulje za ispitivanje čistoće uzima se u posude koje su posebno izrađene i temeljno oprane za uzorkovanje.
Dijagnostika čistoće ulja
Ispitivanje čistoće ulja vrši se u laboratorijskim uslovima ili u toku samog postupka filtriranja brojačem čvrstih čestica koji je sastavni deo uređaja za filtriranje.
MHS poseduje najsavremenije brojače čvrstih čestica proizvodnje PARKER, uvek kalibrisane u propisanim rokovima.
Za svako filtrirano uljno punjenje korisniku se dostavlja elektronski zapis o postignutoj klasi čistoće ulja.
POSTUPCI FILTRIRANJA KOJE PRIMENJUJE MHS
MHS, koristći svoje specijalizovane uređaje, obavlja usluge filtriranja uljnih punjenja uz istovremeno ispitivanje klase čistoće. MHS je razvio četiri osnovna modela, šematski prikazana na slikama.
Model 1. Filtriranje ulja tokom dopune ili punjenja rezervoara novim uljem
Model 2. Filtriranje ulja u rezervoaru posle zamene ulja
Model 3. Filtriranje ulja u toku rada hidrauličnog sistema
Model 4. Filtriranje ulja sa pretakanjem
Model 1. Filtriranje ulja tokom dopune ili punjenja rezervoara novim uljem
Model 2. Filtriranje ulja u rezervoaru posle zamene ulja
Model 3. Filtriranje ulja u toku rada hidrauličnog sistema
UGRADNJA SEKUNDARNIH SISTEMA ZA FILTRIRANJE
Ulja hidrauličnih i agregata cirkulacionih sistema za podmazivanje većih zapremina, ali i manjih, sa visokim stepenom kontaminacije čvrstim česticama, nije ekonomski opravdano filtrirati prenosnim filter uređajima, pa se njihove konstrukcije proširuju sa stabilnim, sekundarnim filter uređajima (videti deo: Proizvodnja – filteri). Na šemama su prikazana dva rešenja: a) fiterski uređaj je direktno povezan sa bočnom stranom rezervoara, i b) filter uređaj postavljen je pored rezervoara kao samostalna jedinica.
Rešenje a) filter uređaj je direktno povezan sa rezervoarom
Rešenje b) filter uređaj je posebna jedinica
Održavanje čistoće uljnih punjenja MHS obavlja filterskim jedinicama koje proizvodi i koje po narudžbi isporučuje kupcima.
Prikaz kompletnog proizvodnog programa filter uređaja sa navedenim tehničkim karakteristikama, nalazi se u delu: Proizvodnja – filteri. MHS je do sada proizveo i isporučio nekoliko desetina filter uređaja.

Na bazi bogatog višegodišnjeg iskustva i stručnih zaključaka, MHS poručuje:
Održavanje uljnog punjenja na potrebnom nivou čistoće nije jednostavan zadatak i zahteva određena ulaganja, ali ti troškovi su zanemarljivi u poređenju sa gubicima uzrokovanim zastojem proizvodnje, otkrivanjem problema, nabavkom i zamenom oštećenih komponenti. Posebno je kritično ako kontaminirano ulje izazove havariju pumpe, što dovodi do kontaminacije celog hidrauličnog sistema i svih njegovih komponenti milionima mikronskih čestica.
ISPIRANJE HIDRAULIČNOG SISTEMA
Ispiranje hidrauličnog sistema je radni proces u toku koga se temeljno pere unutrašnjost delova hidrauličnog sistema: rezervoara, blokova, upravljačko-regulacionih komponenata, cevovoda i cilindara.
Kada se vrši ispiranje hidrauličnog sistema?
Ispiranje hidrauličnog sistema vrši se:
- nakon montaže novog hidrauličnogsistema sa servo hidraulikom (uvek) i proporcionalnom hidraulikom (na osnovu zahteva proizvođača mašine),
- kada je hidraulični sistem u toku eksploatacije visokokontaminiran čvrstim česticama eksternog ili internog porekla (havarije neke od komponenata – posebno klipno aksijalne pumpe).
Kako se vrši ispiranje hidrauličnog sistema?
Ispiranje hidrauličnog ili sistema za podmazivanje sastoji se od tri odvojene radne funkcije:
- Mehaničko ili,po potrebi, čišćenje odmaščivačima unutrašnjih površina rezervoara.
- Ispiranje pojedinih celina hidrauličnog sistema: cevovoda i hidrauličnih komponenata.
- Punjenje rezervoara radnim uljem i njegovo filtriranje, jednim od opisanih postupaka u odeljku: Filtriranje.
Sam postupak ispiranja (tačka 2) može biti sa (a) ili bez hemijskog tretmana, sa uljem (b).
Cilj hemijskog postupka je nagrizanje ostataka nastalih zavarivanjem, a zatim, odnošenje svih čestica strujom u rezervoar sistema za ispiranje. Hemijski postupak je složen i sprovodi se samo izuzetno, kod hidrauličnih sistema sa zavarenim spojevima cevi i cevi sa priključcima, i koristi se samo za tretman cevovodnog sistema. Sastoji se od dva odvojena postupka: tretmana kiselinama, a zatim ispiranja i neutralizacije zaostalih kiselina na površinama cevovodnog sistema.
MHS koristi tehnologiju ispiranja hidrauličnih i sistema za podmazivanje bez hemijskog tretmana.
Ispiranje hidrauličnog sistema vrši se uljem niske viskoznosti i sličnih fizičko hemijskih karakteristika koje ima radno ulje.
Hidraulični sistem deli se na celine, od kojih se svaka posebno ispire. Na šemi je prikazan postupak ispiranja dela cevovoda.
Kako se postiže potrebna efikasnost ispiranja?
Potrebna efikasnost ispiranja se omogućava izazivanjem što intenzivnije turbulencije ulja u cevovodu (broj Re > 10.000), a ona se postiže kod veoma visokih brzinom proticanja i niske viskoznosti ulja za ispiranje.
Poštujući navedene uslove, MHS je projektovao i proizveo agregat za ispiranje sa: vlastitim rezervoarom, tri pumpe i elektromotorom promenljivog broja obrtaja.
Na osnovu vlastitih iskustava MHS savetuje da se na visoko kontaminirane hidraulične sisteme, posebno posle havarije klipne pumpe, obavezno primeni postupak ispiranja sistema.
Ako to ne možete da uradite sami, pozovite MHS. Naš stručni tim će doći sa potrebnom opremom i osigurati da vaš hidraulični sistem funkcioniše pouzdano i bez zastoja.
Kontakt
Upoznajte tim
Nenad Obradović
ŠEF SERVISA

Direktan broj: +381 32 51 55 087

Mobilni broj: : +381 64 64 05 117

Centrala: +381 32 350 340
Dejan Erić
POSLOVOĐA SERVISA

Direktan broj: +381 32 51 55 081

Mobilni broj: +381 64 64 05 121

Centrala: +381 32 350 340